Jak wybrać najlepszy kantor internetowy?
Kantor internetowy to serwis, w którym transakcje dokonywane są za pośrednictwem platformy www i bankowości internetowej. Użytkownik kantoru online przelewa na jego konto określoną ilość pieniędzy w jednej walucie i otrzymuje w zamian na wskazany rachunek przeliczoną sumę w drugiej walucie. To schemat działania. Na rynku jest obecne około pięćdziesiąt platform zajmujących się wymianą gotówki online. Czym kierować się przy wyborze tej odpowiedniej?
Do rozkwitu działalności kantorowej przyczyniła się ustawa antyspreadowa z listopada 2011, która pozwoliła kredytobiorcom na spłatę kredytu w obcej walucie, a kantorom internetowym na szybki rozwój.
Kursy walut utrzymywane są niemal we wszystkich kantorach internetowych na atrakcyjnych poziomach. Standardem jest podawanie notowań co kilkanaście sekund. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wysokość spreadu, czyli różnicy pomiędzy kursem zakupu i sprzedaży. Internetowe platformy wymiany walut zazwyczaj operują spreadem w zakresie kilku groszy, ale każdy z nich ustala go samodzielnie. Atrakcyjne kursy walut to pierwsze kryterium brane przy wyborze serwisu. Jednak nie jest to jedyny czynnik.
Zwróćmy uwagę na wiarygodność firmy oraz jej doświadczenie na rynku. Ułatwić nam może kapitał zakładowy i forma prawna przedsiębiorstwa. Zwróćmy uwagę na elementy takie, jak: NIP, KRS, REGON – są to podstawowe numery identyfikacyjne każdego przedsiębiorstwa.
Drugim krokiem jest zapoznanie się z regulaminem oraz informacjami podawanymi na stronie. Zerknijmy na koszty dodatkowe, opis użytkowania serwisu, dodatkowe narzędzia i profity, które nam udostępnia.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór kantoru internetowego jest czas wymiany walut oraz łączny czas całej transakcji razem z wypłatą środków. Z reguły banki chwalą się 15 minutowym czasookresem całej operacji, jednak warto wczytać się we wszystkie informacje na ten temat.
Korzystanie z internetowego portalu finansowego zależy też w dużym stopniu od jego wyglądu oraz bezproblemowego wykonywania przez nas czynności. Zobaczmy więc czy panel klienta nam odpowiada, czy jest przejrzysty, a użytkowanie go nie sprawia nam problemów. Powinien być intuicyjny i łatwy w obsłudze.
Ważnym aspektem jest bezpieczeństwo. Zerknijmy na poziom zabezpieczeń stosowany przez stronę kantoru. Upewnijmy się, że połączenie szyfrowane jest certyfikatem SSL.
Każdy kantor internetowy w Polsce musi stosować się do odpowiednich przepisów. Są to: ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, Kodeksu Cywilnego, ustawy o ochronie danych osobowych, ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Ich działalność podlega nadzorowi ze strony Narodowego Banku Polskiego oraz Ministerstwa Finansów. Najlepiej wybrać też platformę posiadającą licencję Komisji Nadzoru Finansowego.
Pamiętajmy, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, wszystkie kantory internetowe mają obowiązek weryfikacji naszej tożsamości. Wymagają od nas okazania dokumentu tożsamości. W celu zakończenia procesu rejestracyjnego konieczne jest przesłanie zdjęcia lub skanu dowodu osobistego czy też innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
W Internecie znajdziemy wiele rankingów kantorów internetowych. Wybierając odpowiedni dla siebie pamiętajmy, żeby brać pod uwagę nie tylko kursy walut, ale także szybkość i czas transakcji, bezpieczeństwo, doświadczenie podmiotu na rynku finansowym oraz opinie innych klientów.
Mgr Cezary Wiewiórkiewicz
Diler Walutowy